Jaką historię mają rowery górskie?

Sięgając daleko wstecz, na kartach historii, pierwszą wzmiankę o prototypie roweru możemy znaleźć około 1818 roku. Karl Freiherr Drais von Sauerbronn jest twórcą pierwszej maszyny dwukołowej, umożliwiającej przemieszczanie się. Osiągała prędkość 12-15 kilometrów na godzinę i zwaną ją drezyną. 

Od tamtego czasu rower znacznie unowocześniono. Pozwala on nie tylko przemieszczać się z większą prędkością, ale i bardziej komfortowo. 

Co to są, te rowery górskie?

Stworzenie pierwszego roweru górskiego przypisuje się Gary’emu Fisherowi. Powstał on stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Konstrukcja takiego roweru jest solidna i odporna na trudne warunki w terenie. Posiada duże koła, szeroką oponę i wysoki bieżnik. W przypadku takiego roweru możemy też liczyć na dużą liczbę przerzutek. Dlatego też „górale” uważane są przez wielu ludzi za rowery uniwersalne. 

Uniwersalne czy nie?

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy każdy chłopak przystępujący do komunii marzył, żeby w prezencie dostać „górala”. Biorąc pod uwagę potrzeby dziecka tak można go postrzegać. Dorosłemu nie zastąpi on jednak wygodniejszego roweru miejskiego, szybkiego roweru szosowego, czy trekkingowego z sakwami na bagaż. 

Rowery górskie to pojazdy na trudny, nieprzyjazny teren i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem będą służyć najlepiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rowery. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *